Wzrost kwoty wolnej od podatku do 6600 zł

06-12-2016
Kategoria: Podatek Dochodowy

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów płatnicy podatku PIT już od 2017 roku będą mogli się cieszyć  wyższą kwotą wolną od podatku. Dochody, wynoszące maksymalnie 6600 zł nie będą bowiem obciążone podatkiem dochodowym.

Powyższe zmiany wynikają z dwóch czynników. Po pierwsze przyczyniły się do tego zapowiedzi przedwyborcze partii rządzącej zgodnie z którymi kwota wolna od podatku miała wzrosnąć do 8 000 zł. Nie do końca się to udało ponieważ kwota wolna od podatku wzrosła do 6 600 zł., jednak wzrost o ponad połowę w stosunku do poprzedniej stawki i tak jest dużym krokiem na przód. Obecnie, kwota która nie podlega opodatkowaniu wynosi  3091 zł dla osób, które rozliczają się na zasadach ogólnych. W 2017 roku kwota ta zwiększy się ponad dwukrotnie. Drugą przyczyna wzrostu kwoty wolnej od podatku są założenia Instytutu Pracy i Polityki Socjalnej dotyczące miesięcznej kwoty minimum egzystencji. Instytut Pracy i Spraw Socjalnych ustalił, że miesięczna kwota minimum egzystencji wynosi 550 zł, co w przeliczeniu rocznym daje kwotę wolną od podatku czyli 6600 zł.

Główne zasady działania kwoty wolnej od podatku:

  • Osoby zarabiające 6600 zł rocznie lub mniej będą zwolnione z opłaty podatku dochodowego, który wynosi 18%
  • Podatnicy zarabiający więcej niż 6600 zł. a mniej niż 11000 zł. rocznie zapłacą podatek proporcjonalny do osiągniętego dochodu, gdzie kwota wolna od opodatkowania będzie zmniejszać się aż do dzisiejszego poziomu czyli 3091 zł.
  • Dla podatników osiągających dochód od 11000 zł. do 85 528 zł. kwota wolna od podatku przyjmie stałą wartość 3091 zł.

Dla osób zarabiających powyżej 85 528 zł. kwota wolna od podatku będzie się stopniowo zmniejszać, natomiast podatnicy zarabiający powyżej 125 000 zł. nie będą objęci kwotą wolną od podatku.
Zmiany te mają za zadanie chronić osoby najuboższe, ale ci zarabiający więcej również skorzystają na tej zmianie. Szacuje się, że 3 miliony płatników skorzysta z kwoty wolnej od podatku.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt