Ułatwienia podatkowe dla prowadzących działalność gospodarczą

14-12-2016
Kategoria: Podatek Dochodowy

Podatników prowadzących działalność gospodarczą czekają kolejne ułatwienia podatkowe, a wszystko dzięki konstytucji biznesu która wprowadzi do prawa podatkowego zasady mające ułatwić prowadzenie firmy. Jak wiadomo największą zmorą każdego właściciela firmy jest stos dokumentów które należy wypełnić aby załatwić jakąkolwiek formalność w Urzędzie Skarbowym. To ma się zmienić ponieważ jedną z proponowanych zmian jest likwidacja wielu obowiązków dokumentacyjnych i informacyjnych w zakresie podatków dochodowych. Co prawda nie wiadomo jeszcze jakie to będą obowiązki informacyjne i dokumentacyjne, ale sama idea jest już bardzo obiecująca. Nastąpić ma również ujednolicenia wzorów formularzy w zakresie podatków lokalnych (tj. w podatku od nieruchomości, rolnym i leśnym) oraz umożliwienie składania ich w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie również ułatwi prowadzenie własnej firmy, zmniejsza bowiem ilość związanych z tym obowiązków.

Wielu podatników przekonało się na własnej skórze, że najczęstszą przyczyną sporów pomiędzy podatnikiem a skarbówką są niejasne zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów. To jednak również ma ulec zmianie ponieważ kolejną planowaną zmianą jest właśnie uproszczenie i dookreślenie zasad rozliczania kosztów uzyskania przychodów. Jeśli natomiast Naczelny Sąd Administracyjny wyda wyrok, w wyniku którego zostanie wydana interpretacja indywidualna rozbieżna z dotychczasowymi interpretacjami indywidualnymi, Minister Rozwoju i Finansów będzie miał obowiązek wydać interpretację ogólną. Wydanie interpretacji ogólnej przez Ministra Rozwoju i Finansów otworzy zaś drogę dla kolejnych podatników mających podobny problem, gdyż nie będą oni musieli zaskarżać decyzji Urzędu Skarbowego do sądu i będą mogli powołać się na interpretację ogólną. Dotychczas było tak, że wydawano wyłącznie interpretację indywidulaną na którą nie można było się powoływać w przypadku wystąpienia kolejnych podobnych sporów.

Zmienią się również zasady przechowywania sprawozdań finansowych firm, które dotychczas musiały być przechowywana bezterminowo, natomiast zgodnie z zaproponowaną zmianą okres przechowywania tego typu dokumentacji będzie wynosił pięć lat. W podatku VAT do 120 dni skrócony zostanie także okres, po upływie którego wierzyciel ma możliwość skorzystania z „ulgi na złe długi", natomiast w podatkach dochodowych wprowadzona zostanie analogiczna ulga.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt