Zapłata podatku VAT na oddzielny rachunek

24-01-2018
Kategoria: Podatek VAT

Od 1 lipca 2018 roku wejść mają w życie przepisy umożliwiające nabywcy dokonania płatności w dwóch częściach. Split payment bo o tym mowa daje przedsiębiorcy możliwość zapłaty za towar lub usługę na dwa odrębne rachunki. Zapłata zostanie podzielona na dwie części, kwotę netto oraz podatek VAT. Część netto zostanie zapłacona na odrębny rachunek na którym będzie można korzystać z danej kwoty w sposób dowolny. Natomiast druga część stanowiąca podatek VAT zostanie wpłacona na drugi rachunek na którym będzie można z tej kwoty korzystać wyłącznie w celach podatkowych.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące dokonywania płatności w systemie split payment zadzwoń na naszą infolinię prawną na które porady prawne przez telefon udzielane są przez doświadczonych prawników.

Zapłata za towar lub usługę z wykorzystaniem płatności split payment ma się odbywać w ten sposób, że nabywca podczas dokonywania przelewu będzie miał możliwość wyboru czy chce dokonać płatności na dwa oddzielne rachunki, czy też na jeden rachunek. W przypadku dokonania wyboru płatności na dwa rachunki nabywca będzie miał obowiązek wskazania następujących danych z faktury.

  1. kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności;
  2. kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto;
  3. numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność;
  4. numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Przelanie przez nabywcę zapłaty na dwa oddzielne rachunki sprawi, że otrzymujący zapłatę przedsiębiorca może zarządzać tylko częścią stanowiącą kwotę netto. Natomiast część będąca podatkiem VAT może być rozporządzona wyłącznie na cele podatkowe.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt