Urząd skarbowy rozliczy za nas PIT

03-07-2018
Kategoria: Podatek Dochodowy

Ministerstwo finansów planuje aby od 2019 roku obowiązek przekazania PIT przeszedł na administrację skarbową. Zmiana ta spowodowana jest chęcią odciążenia podatnika od obowiązku składania deklaracji PIT w sytuacji gdy urząd skarbowy i tak posiada od pracodawcy wszelkie informacje dotyczące wysokości dochodów oraz należnego podatku dochodowego. Z punktu widzenia podatnika jest to bardzo dobre rozwiązanie bowiem dzięki niemu wielu podatników zatrudnionych na umowę o pracę zaoszczędzi swój czas i pieniądze.

Aktualnie wyłącznie niewielki odsetek podatników nie ma obowiązku składania rocznej deklaracji PIT. Do grona tych osób należą między innymi podatnicy rozliczający swój jedyny lub wszystkie dochody w ciągu roku podatkowego na zasadzie stałej wysokości ryczałtu , są ustawowo zwolnione z podatku lub zgodnie z rozporządzeniem zaniechano w ich przypadku poboru podatku.

Zwolnienie ze składania deklaracji PIT obejmuje również osoby które wykonywały pracę na podstawie jednej lub kilku umów zlecenia, przy czym każda z nich nie była wyższa niż 200 zł. W tym przypadku zwolnienie z obowiązku składania PIT-a wynika z faktu, że dochód jest w takich sytuacjach rozliczny ryczałtowo.

Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji PIT obejmuje także osoby których jedyny dochód w roku podatkowym pochodzi z wygranych w grach losowych, konkursach i zakładach wzajemnych,  bądź też uzyskały nagrody pieniężne albo rzeczowe, za które opłaciły podatek zryczałtowany w wysokości 10 proc. od wygranej czy też otrzymanej kwoty.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt