Zniesienie obowiązku składania deklaracji VAT

19-07-2018
Kategoria: Podatek VAT

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że od 2019 roku zostanie zniesiony obowiązek przesyłania deklaracji VAT. Rezygnacja  z konieczności przekazywania do urzędu skarbowego deklaracji VAT podyktowana jest w dużej mierze objęciem podatników obowiązkiem przekazywania danych za pomocą JPK VAT. Zdaniem Ministerstwa Finansów informacja otrzymywane przy pomocy JPK VAT są dla organów podatkowych w zupełności wystarczając, dlatego przesyłanie dodatkowo deklaracji VAT stało się zbędne. Dzięki rezygnacji z obowiązku składania deklaracji VAT podatnicy zaoszczędzą czas i pieniądze które dotychczas muszą przeznaczać na zbędne formalności. Deklaracji VAT nie będzie trzeba składać już od 2019 roku, jednak brak jest dokładnej daty wprowadzenia tej zmiany.

Co prawda od 1 stycznia 2018 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło duże ułatwienie w składaniu deklaracji VAT. Mianowice deklaracje możemy wysyłać w formie elektronicznej.  Przypomnijmy, że do końca 2017 roku deklaracje VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-13, VAT-9M, VAT-UE/VAT-UEK i VAT-27 mogliśmy składać wyłącznie w wersji papierowej. Aktualnie podatnicy mają możliwość przesyłania wyżej wymienionych dokumentów przy pomocy interaktywnych formularzy lub aplikacji e-Deklaracje. Nie ma również żadnych przeszkód aby deklaracje VAT wysłać przy pomocy komercyjnego programu.

Rezygnacja Ministerstwa Finansów z obowiązku przesyłania do urzędu skarbowego deklaracji VAT pomoże podatnikom także uniknąć dotkliwych kar pieniężnych za nie przesłanie jej w ustawowym terminie. Zgodnie bowiem z kodeksem karnym skarbowym ten kto mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt