Zasady naliczania podatku od nieruchomości

20-07-2018
Kategoria: Rachunkowość

Właściciele nieruchomości mają obowiązek odprowadzania corocznie podatku od nieruchomości. Obowiązkiem podatkowym objęte są zarówno grunty jak również budynki oraz ich części. Warto pamiętać, że podatek od nieruchomości dotyczy również budowli oraz ich części które związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednak nie wszystkie nieruchomości są obciążone podatkiem prawo podatkowe przewidziało bowiem szereg wyjątków. Podatkiem od nieruchomości nie objęto na przykład użytki rolne oraz lasy, chyba że wykorzystywane są do prowadzenia działalności gospodarczej. Nieruchomości które zostały przeznaczone na siedziby przedstawicielstw dyplomatycznych oraz urzędów konsularnych również zostały zwolnione z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości. Ponadto podatku nie zapłacą właściciele nieruchomości na których znajdują się wody powierzchniowe płynące oraz morskie wody wewnętrzne.

Obowiązek podatkowy dotyczy zarówno osób fizycznych, osób prawnych jak i jednostek organizacyjnych. Podatek od nieruchomości będą musiały również zapłacić spółki nieposiadające osobowości prawnej. Warunkiem obciążenia jednego z powyższych podmiotów prawnych jest posiadanie tytułu prawnego do danej nieruchomości. Tym tytułem prawnym może być zarówno bycie właścicielem danej nieruchomości, samoistnym posiadaczem jak i użytkownikiem wieczystym gruntu. W związku z powyższym jeśli opodatkowana nieruchomość znajduje się we władaniu samoistnego posiadacza to podatkiem od nieruchomości zostanie obciążony wyłącznie samoistny posiadacz. W sytuacji zaś gdy opodatkowana nieruchomość stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to obowiązek podatkowy obciąża solidarnie wszystkich tych współwłaścicieli lub posiadaczy.

Solidarna odpowiedzialność współwłaścicieli lub posiadaczy opodatkowanej nieruchomości polega na tym, że organ podatkowy ma prawo wyegzekwować zapłatę zaległego podatku wyłącznie od jednego współwłaściciela lub posiadacza nieruchomości. Natomiast współwłaściciel lub posiadacz nieruchomości który zapłacił cały podatek od nieruchomości może zwrócić się z roszczeniem regresowym o zwrot tej części podatku którą zapłacił za pozostałe osoby.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt