Podatek uzdrowiskowy od osoby przebywającej na wakacjach

08-08-2018
Kategoria: Rachunkowość

Osoby przebywające w celach wypoczynkowych w miejscu w których panują korzystne właściwości klimatyczne muszą liczyć się z możliwością naliczenia im z tego tytułu opłaty miejscowej lub uzdrowiskowej. Brzmi to co prawda dość surrealistycznie jednak taki podatek rzeczywiście istnieje. Podmiotem który jest uprawniony do wprowadzenia tego rodzaju opłaty jest rada gminy. Natomiast osobą która może być obciążona tym podatkiem jest każda sobą fizyczna która dłużej niż dobę w celach turystycznych wypoczynkowych lub szkoleniowych przebywa w miejscowości mogącej poszczycić się wspaniałymi walorami klimatycznymi oraz krajobrazowymi. Podatek ten może być naliczony również w miejscowości posiadającej status obszaru ochrony uzdrowiskowej zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Opłata powyższa naliczana jest za każdą rozpoczętą dobę pobytu.

Oprócz opłaty miejscowej rada gminy może wprowadzić również opłatę uzdrowiskową. Opłatę tą pobiera się jednak wyłącznie od tych osób fizycznych które w celach turystycznych lub uzdrowiskowych przebywają na terenie posiadającym status uzdrowiska na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Również i w tym wypadku opłata pobierana jest za każdą rozpoczętą dobę pobytu.

O ewentualne naliczenie opłaty miejscowej lub uzdrowiskowej nie muszą się jednak martwić członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby te bowiem zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych są zwolnione z płacenia tej daniny. Opłaty miejscowej i uzdrowiskowej nie zapłacą również osoby przebywające w szpitalach oraz osoby niewidome i ich przewodnicy. Zwolnione z zapłaty tego podatku są również zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt