Zasady naliczania podatku od posiadania psa

22-08-2018
Kategoria: Rachunkowość

W niemalże każdym polskim domu jest jakieś zwierzę. Posiadamy w swoich domach i mieszkaniach takie zwierzęta jak koty, chomiki, rybki i inne. Jednak najczęściej trzymanym  w naszych domostwach zwierzęciem jest pies. Szacuje się że w całym naszym kraju znajduje się nawet 7 milionów tych poczciwych zwierząt, w tym 400 tysięcy są to zwierzęta rasowe. Wszyscy kochamy nasze czworonogi jednak nie każdy z nas wie, że posiadanie psa może być obarczone koniecznością zapłacenia podatku. Rada gminy w której mieszkamy może bowiem wprowadzić podatek od posiadania psa. Jednakże jak mówi ustawa o podatkach i opłatach lokalnych jest to możliwość a nie obowiązek. Wszystko zatem zależy od urzędującej w naszej gminie rady.

Obowiązek pobierania podatku od posiadania psa został zniesiony w 2008 roku. Od 2008 roku podatek od posiadania psa został zamieniony na opłatę za posiadania psa, co w praktyce oznacza, że danina ta straciła swój obligatoryjny charakter. Pozostały jednak miasta które nie zrezygnowały z pobierania opłaty od posiadania psa. Do tych miast należą między innymi Kraków, Ruda Śląska oraz Płock.

Podmiotami zobowiązanymi do płacenia powyższej opłaty mogą być wyłącznie osoby fizyczne które posiadają psy. Natomiast zwolnieni z płacenia tej opłaty są w każdym przypadku członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz inne osoby zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Opłaty tej nie zapłacą również osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności, o ile posiadają tylko jednego psa. Z opłaty tej zwolnione są również osoby niepełnosprawne bez względu na stopień niepełnosprawności które posiadają psa asystującego, osoby  wieku powyżej 65 lat oraz rolnicy.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt