Czynny żal sposobem na uniknięcie kary za przestępstwo skarbowe

07-09-2018
Kategoria: Prawo Karne Skarbowe

Podatnik który wykrył w swoich dokumentach księgowych nieprawidłowości stanowiące wykroczenie lub nawet przestępstwo skarbowe, powinien to niezwłocznie zgłosić do urzędu skarbowego. Zgłoszenie czynnego żalu może bowiem sprawić że unikniemy odpowiedzialności karno-skarbowej. Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym podatnik który po popełnieniu czynu zabronionego zgłosił ten fakt do organu podatkowego wykazując czynny żal, nie podlega karze za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe którego się dopuścił. Uniknięcie odpowiedzialności za popełnione wykroczenie lub przestępstwo jest jednak możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy podatnik w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego, zapłaci w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.

Dla uniknięcie odpowiedzialności za popełnione wykroczenie lub przestępstwo skarbowe ma również znaczenie samo nastawienie sprawcy. To czy rozumie naganność swojego postępowania i z tego powodu chce naprawić szkodę, czy też robi to z chęci odwrócenia uwagi organów podatkowych od innych nielegalnych działań. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 17 marca 1975 r., sygn. V KR 411/74, o czynnym żalu decyduje wewnętrzne nastawienie sprawcy, które można odczytać z jego zachowania. Jeżeli czynności podjęte dla zapobieżenia skutkowi przestępnemu nie są tylko demonstracją sprawcy, ale wynikają z jego przekonania, że skutek przestępny rzeczywiście zagraża oraz z pragnienia odwrócenia tego skutku, a ponadto są z tego punktu widzenia celowe i właściwe to istnieje pełna podstawa do uznania ich za przejaw czynnego żalu niezależnie od tego, czy do skutku przestępnego nie doszło dzięki tym czynnościom, czy z innej przyczyny. Rozstrzygające znaczenie ma tu bowiem strona subiektywna,  porzucenie zamiaru dokonania przestępstwa

Z możliwości zgłoszenia czynnego żalu nie może skorzystać podatnik który kierował wykonaniem ujawnionego przestępstwa skarbowego, polecił innej osobie wykonanie tego przestępstwa lub ją do tego przestępstwa nakłaniał. Czynnego żalu nie może również zgłosić podatnik który zorganizował grupę przestępczą której zadaniem było popełnianie przestępstw skarbowych.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt