Termin na zgłoszenie do urzędu skarbowego spadku oraz darowizny

13-09-2018
Kategoria: Podatek od Spadków i Darowizn

Otrzymanie darowizny lub spadku wiąże się z koniecznością zgłoszenia tego faktu do właściwego urzędu skarbowego. Terminowe zgłoszenie spadku lub darowizny jest bardzo ważna z punktu widzenia możliwości otrzymania kar pieniężnych w przypadku nie wywiązania się z tego obowiązku. Terminy na dokonanie tej formalności różnią się w zależności od tego co jest przedmiotem opodatkowania oraz kto jest zobowiązany do zapłaty podatku. Podstawowy termin na zgłoszenie spadku lub darowizny do urzędu skarbowego to jeden miesiąc który liczony jest od dnia powstania obowiązku podatkowego. Spadki i darowizny należy zgłosić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zgłoszenia dokonujemy na odpowiednim formularzu do którego należy dołączyć dokumenty które mają wpływ na określenie podstawy opodatkowania.

Dłuży termin na zgłoszenie do urzędu skarbowego spadku lub darowizny ma małżonek, dzieci, rodzice, pasierb, rodzeństwo, ojczym raz macocha darczyńcy lub spadkodawcy.  Jeżeli któreś z nich otrzymało spadek lub darowiznę mogą zgłosić ten fakt w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego w przypadku darowizny oraz w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku w przypadku dziedziczenia.

Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienie gdy umowa darowizny zawierana jest w formie aktu notarialnego. Wtedy płatnikiem podatku nie jest obdarowany lecz notariusz. I to notariusz ma obowiązek pobrać należny podatek z chwilą sporządzenia aktu notarialnego oraz prowadzić rejestr podatku. Notariusz wpłaca pobrany podatek na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na siedzibę płatnika wykonuje swoje zadania. Naczelnik urzędu skarbowego na wykonanie swoich zadań ma 7 dni. W tym terminie przekazuje również w formie elektronicznej deklarację o wysokości pobranego i wpłaconego przez płatnika podatku.

 • Mam pytanie
  jozekDed - August 8, 2019, 8:57 am
  Witam wszystkich na tym forum.
  Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat)
  Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok.
  Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga[url=https://xn--n-vga.pl/maszyny/to-jest-wybor-aby-przeczytac-wszelkie-znaki-lub-informacje.html].[/url]
 • Mam pytanie
  jozekDed - August 13, 2019, 5:03 pm
  Witam wszystkich na tym forum.
  Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat)
  Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok.
  Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga[url=https://sp84gda.pl/maszyny/czesto-zdarza-sie-ze-rzeczywisty.html].[/url]

Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt