Przesłanki zwrotu przez urząd skarbowy podatku od czynności cywilnoprawnych

21-09-2018
Kategoria: Podatek PCC

Wpłacony przez podatnika podatek od czynności cywilnoprawnych w pewnych określonych przez ustawę sytuacjach musi być zwrócony. Urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić podatek od czynności cywilnoprawnych przez 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym został zapłacony. Możliwość odzyskania podatku od czynności cywilnoprawnych pojawia się w przypadku nie dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Podatek zwracany jest również w przypadku uchylenia się przez jedną ze stron umowy od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Możliwość uchylenia się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli występuje w trzech sytuacjach. Zgodnie z prawem cywilnym w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Wprowadzenie w błąd podstępem daje również możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli. Od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli może się również uchylić osoba która działała pod wpływem groźby.

Obowiązek zwrotu przez urząd skarbowy podatku od czynności cywilnoprawnych występuje również gdy nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej. Urząd skarbowy zwróci nam podatek także jeśli spółka nie została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców lub wysokość kapitału zakładowego spółki kapitałowej została zarejestrowana w kwocie niższej niż określała umowa spółki. W takiej sytuacji zwrot następuje w części stanowiącej różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym.

Wpłacony podatek od czynności cywilnoprawnych odzyskamy również jeśli podwyższenie kapitału zakładowego spółki nie zostanie zarejestrowane lub zostanie zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale. Zwrot następuje wtedy w części stanowiącej różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału zakładowego ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt