Sektor bankowy pomaga walczyć z wyłudzeniami podatku VAT.

08-10-2018
Kategoria: Podatek VAT

Ministerstwo Finansów uruchomiło System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej którego zadaniem jest zapobieganie posługiwania się sektorem finansowym do nadużyć skarbowych. Chodzi głównie o wyłudzenia podatku VAT przez zorganizowane grupy przestępcze które wyspecjalizowały się w tym procederze. Cały mechanizm posługiwania się sektorem finansowym do wyłudzeń podatku VAT polega na generowaniu sztucznych transakcji karuzelowych za pomocą transferów pieniężnych na rachunkach bankowych założonych przez przestępców podatkowych. Całe działanie nie ma nic wspólnego z rzeczywistym obrotem gotówkowym i ma wyłącznie na celu wyłudzenie podatku VAT. Natomiast System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej w oparciu o zgromadzone dane analizuje ryzyko wystąpienia wyłudzenia skarbowego.

Zgodnie z zapewnieniami dyrektora Departamentu Nadzoru nad Kontrolami w Ministerstwie Finansów Przemysława Krawczyka „analiza ryzyka oparta na danych transakcyjnych pozwoli nam na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego oraz stwarza warunki  dla skutecznej ochrony uczciwych przedsiębiorców. To jest system, który umożliwia w dużym stopniu wyeliminowanie karuzel podatkowych" Dotychczas System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej wytypował około 26 tysięcy podmiotów wysokiego ryzyka które mogły wykorzystywać sektor finansowy do swoich przestępczych działań. Ustawa regulująca zasady działania Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej zakłada również możliwość blokady rachunku bankowego podmiotu podejrzanego o dokonywanie wyłudzeń podatku VAT. Blokada rachunku bankowego jest stosowane jednak bardzo rzadko. Aktualnie zablokowano zaledwie 12 rachunków bankowych na łączną kwotę ok. 3 mln zł. które należały do 8 podmiotów.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt