Zasady udzielania indywidualnych interpretacji podatkowych

11-10-2018
Kategoria: Rachunkowość

Prowadząc firmę lub nawet jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej możesz spotkać z wątpliwościami dotyczącymi interpretacji przepisów podatkowych. W gąszczu przepisów polskiego prawa podatkowego nie sposób nie napotkać trudności związanych z faktycznym zastosowaniem tych regulacji. Prawo podatkowe daje nam jednak możliwość uzyskania interpretacji podatkowej w swojej indywidualnej sprawie. Indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej na wniosek zainteresowanego podatnika. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może dotyczyć nie tylko aktualnego stanu faktycznego lecz również zdarzeń które mogą nadejść w przyszłości. Indywidualne interpretacje podatkowe nie mogą jednak dotyczyć przepisów prawa podatkowego które regulują właściwość oraz uprawnienia i obowiązki organów podatkowych.

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej należy przede wszystkim w sposób dokładny opisać zaistniały stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe. W piśmie do dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej o wydanie interpretacji indywidualnej musimy również podać jakie jest nasz stanowisko w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego powinna być wydania niezwłocznie jednak termin ten nie może przekroczyć trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Sporządzona już interpretacja podatkowa powinna zawierać przede wszystkim wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Odstąpienie od uzasadnienia prawnego interpretacji podatkowej jest możliwe wyłącznie w sytuacji gdy stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie. W przypadku negatywnej oceny stanowiska wnioskodawcy w interpretacji powinno się również znaleźć wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z oceną prawną. Nieodzownym elementem każdej interpretacji podatkowej jest również pouczenie wnioskodawcy o prawie wniesienia skargi do sądu administracyjnego.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt