Zmiana urzędu skarbowego w trakcie roku podatkowego

15-10-2018
Kategoria: Rachunkowość

Zmiana miejsca zamieszkania lub siedziby firmy wiąże się często z obowiązkiem zmiany właściwego dla nas urzędu skarbowego. Co prawda zmieniając miejsce zamieszkania lub siedzibę naszej działalności gospodarczej nie mamy obowiązku informować nowego lub poprzedniego urzędu skarbowego o zmianie adresu. Jednak zawsze dobrze jest wiedzieć który urząd skarbowy jest dla nas właściwy jeśli dokonamy zmiany miejsca zamieszkania lub siedziby firmy w trakcie roku podatkowego. W sytuacji gdy w trakcie roku podatkowego lub określonego w odrębnych przepisach innego okresu rozliczeniowego nastąpi sytuacja powodująca zmianę właściwości miejscowej urzędu skarbowego. Urzędem skarbowym dla nas właściwym za ten okres rozliczeniowy będzie w dalszym ciągu ten urząd skarbowy który był właściwy w pierwszym dniu roku podatkowego lub okresu rozliczeniowego. Natomiast w przypadku gdy po zakończeniu roku podatkowego lub określonego w odrębnych przepisach innego okresu rozliczeniowego nastąpi sytuacja powodująca zmianę właściwości miejscowej urzędu skarbowego to urzędem skarbowym dla nas właściwym będzie już nowy urząd skarbowy.

Zmiana właściwości miejscowej urzędu skarbowego nie spowoduje również zmiany urzędu skarbowego przeprowadzającego kontrolę podatkową. Zgodnie bowiem z obowiązującymi regulacjami urząd skarbowy który był właściwy w dniu wszczęcia postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej do określenia lub ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego pozostanie właściwy już we wszystkich sprawach związanych ze zobowiązaniem podatkowym, które jest przedmiotem postępowania lub kontroli nawet jeśli w trakcie postępowania lub kontroli nastąpiło zdarzenie powodujące zmianę właściwości. Również w przypadku gdy zdarzenie powodujące zmianę właściwości urzędu skarbowego nastąpiło po zakończeniu kontroli podatkowej, urzędem skarbowym który będzie właściwy w sprawach dotyczących tej kontroli będzie urząd właściwy w dniu jej wszczęcia.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt