Moment powstania zobowiązania podatkowego.

29-10-2018
Kategoria: Podatek Dochodowy

Prawo podatkowe rozróżnia dwie sytuacja w których powstaje zobowiązanie podatkowe. Przede wszystkim zobowiązanie podatkowe powstaje w dniu w którym zaistnieje zdarzenie z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania. Ponadto zobowiązanie podatkowe powstaje również z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego w której ustalona jest wysokość tego zobowiązania. Urząd skarbowy wydaje zaś decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego jeśli w czasie postępowania podatkowego stwierdzi, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie zapłacił w całości lub w części podatku lub nie złożył deklaracji. Ponadto decyzja stwierdzająca wysokość zobowiązania podatkowego wydawana jest również w sytuacji gdy urząd skarbowy stwierdzi, że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji bądź też powstałego zobowiązania w ogóle nie wykazano.

Urząd skarbowy ma prawo również wydać  decyzję, w której określi prawidłową wysokość zwrotu podatku lub nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych. Decyzja taka zostanie wydana gdy w toku postępowania podatkowego urząd skarbowy wykryje, że w złożonej deklaracji wykazano nieprawidłową kwotę zwrotu podatku, kwotę podatku naliczonego przeniesionego do rozliczenia lub kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług do odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych. Decyzja taka zostanie również wydana jeśli urząd skarbowy stwierdzi, że w deklaracji nie wykazano kwot zwrotu podatku lub nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych albo podatnik nie złożył deklaracji mimo iż ciążył na nim taki obowiązek.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt