Odpowiedzialność współmałżonka za zaległości podatkowe

06-11-2018
Kategoria: Podatek Dochodowy

Każda osoba osiągająca dochody ma obowiązek płacić do urzędu skarbowego określony podatek. Wiemy bowiem że nie płacenie lub nieterminowe płacenie podatków wiąże się z możliwością wszczęcie przez urząd skarbowy postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z polskim prawem podatkowym podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. Podatnik nie poniesie jednak żadnej odpowiedzialności jeśli to płatnik dopuścił się zaniżenia lub nieujawnienia podstawy opodatkowania czynności. Dlatego zatrudniony na umowę o pracę podatnik któremu pracodawca zaniża wysokość wynagrodzenia za pracę nie powinien obawiać się odpowiedzialności ze strony urzędu skarbowego. Taką odpowiedzialność poniesie bowiem wyłącznie płatnik podatku czyli nasz pracodawca.

Odpowiedzialność podatników którzy pozostają w związku małżeńskim obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. Oznacza to, że jeśli podatnik zalega z zapłatą zobowiązania podatkowego, urząd skarbowy może również zająć rzeczy należący do ich wspólności majątkowej. Urząd skarbowy nie będzie jednak mógł zająć majątku małżonka jeśli zobowiązanie podatkowe powstało po dniu w którym nastąpiło ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej. W związku z powyższym skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej, zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu, ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka oraz uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt