Podatek dochodowy przy sprzedaży lokalu użytkowego

09-11-2018
Kategoria: Podatek Dochodowy

Dzień dobry, chciałabym się pilnie poradzić w następującej sprawie. Zakupiłam w 2010 roku lokal użytkowy na kredyt we frankach szwajcarskich. Cena lokalu wynosiła 300 tyś zł. Wkład własny wynosił 75 tyś, a reszta była kredytowana. Lokal był kupiony od osoby prywatnej, bez faktury. Lokal został zakupiony na firmę czyli na moją działalność gospodarczą. Jestem jedyną właścicielką lokalu, nie ma wspólników. Ponieważ mam trudności w spłacaniu rat kredytowych a działalność nie przynosi dochodów, zawiesiłam działalność w czerwcu a lokal chciałabym sprzedać. I tu jest moje pytanie.. Lokal chcę sprzedać za kwotę 350 tyś zł, tak aby pokryć zobowiązania wobec banku. Dostaję różne i sprzeczne informacje dotyczące podatku. Pytanie moje brzmi, czy jeśli sprzedam lokal a bank zainkasuje całą kwotę, czy pomimo tego muszę odprowadzić podatek dochodowy? Ponieważ od takiej kwoty wyliczenia są tak wysokie, że sytuacja staje się patowa, bank zabierze całą kwotę a ja nie mam na pokrycie kosztów podatków, z innego źródła dostałam informację, że nie powinnam płacić podatku. Proszę o informację jak powinno być.

Ponieważ sprzedawany przez Panią lokal nie jest lokalem mieszkalnym lecz użytkowym, cena uzyskana z jego sprzedaży będzie traktowana przez prawo podatkowe jako podlegający opodatkowaniu przychód. Zgodnie bowiem z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Natomiast jeżeli w ramach prowadzonej przez siebie działalności sprzedaje Pani inne niż wymienione wyżej nieruchomości, kwota uzyskane ze sprzedaży traktowana jest jako podlegający opodatkowaniu przychód. Lokal użytkowy jest zatem składnikiem majątku przedsiębiorstwa który podlega opodatkowaniu jako źródło przychodu uzyskane z prowadzonej działalności gospodarczej. Musi Pani zatem ustalić koszty dotyczące tej transakcji tak aby móc wyliczyć dochód który będzie podlegał opodatkowaniu. Niestety w tym wypadku prawo podatkowe nie przewidziało żadnych ulg które mogłaby Pani zastosować tak aby uniknąć obowiązku płacenia podatku dochodowego.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt