Ministerstwo Finansów wyrównuje w dół niektóre stawki VAT

16-11-2018
Kategoria: Podatek VAT

Ministerstwo Finansów wprowadza uproszczenia w systemie podatku VAT. Dzięki najnowszym zmianom podatek VAT będzie prostszy i bardziej przejrzysty dla podatników. Jak podkreśla Minister Finansów prof. Teresa Czerwińska, „uporządkowanie systemu stawek obniżonych VAT to odpowiedź na kłopoty interpretacyjne oraz problemy, które wynikają z konieczności przyporządkowania poszczególnych towarów do właściwych stawek. Zmiany zwiększą pewność podatników i organów podatkowych co do prawidłowości stosowania przepisów VAT. W ten sposób likwidujemy podatkową niepewność, bardziej dokuczliwą od obowiązków podatkowych."

Uproszczenie systemu podatku VAT będzie polegało między innymi na równaniu w dół stawek VAT wybranych produktów. Wyrównanie stawek VAT obejmie w szczególności podstawowe produkty żywnościowe takie jak owoce tropikalne i cytrusy, każdego rodzaju pieczywo i ciastka, zupy, buliony, żywność homogenizowaną i dietetyczną, przyprawy. Również artykuły higieniczne dla kobiet oraz produkty dla dzieci i niemowląt zostaną objęte wyrównaniem stawki VAT. Wyrównanie w dół stawek VAT obejmie także e-booki i e-czasopisma. Zgodnie z wyjaśnieniami Minister Finansów prof. Teresy Czerwińskiej „nowe stawki VAT stanowią kontynuację polityki prorodzinnej rządu i wsparcie ekonomiczne dla polskich rodzin. Zależy nam również na promocji rozwoju czytelnictwa oraz rozwoju społeczeństwa w zakresie kultury i nauki oraz korzystania z najnowszych zdobyczy technologii. Stąd nasza propozycja niższej stawki na e-booki i e-czasopisma".

Wyrównanie w dół stawek VAT wyeliminuje wątpliwość przedsiębiorców co do ich stosowania. Przykładowo aktualnie stawka VAT na pieczywo uzależniona jest od jego minimalnej trwałości. W przypadku gdy termin przydatności do spożycia nie przekracza 14 dni to stawka wynosi 5%. Natomiast jeśli termin przydatności do pożycia przekracza 14 dni stawka VAT wynosi 8 %. Wprowadzone zmiany sprawią zaś, że przedsiębiorca będzie mógł zastosować jedną 5 % stawką VAT na pieczywo, bez względu na jego termin przydatności do spożycia.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt