Nowe zwolnienie od podatku dla osób dziedziczących przedsiębiorstwo

07-01-2019
Kategoria: Podatek od Spadków i Darowizn

Spadkobiercy przedsiębiorstwa należącego do osoby fizycznej będącej poza kręgiem najbliższych osób, nabędą nowe zwolnienie od spadków i darowizn. Powyższe zwolnienie obowiązuje już od 25 listopada 2018 roku i dotyczy nabycia własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez minister finansów prof. Teresę Czerwińską „To rozwiązanie oczekiwane i zgłaszane przez przedsiębiorców. Dotyczy osób, które będą kontynuować prowadzenie firmy. To także bardzo dobra wiadomość z punktu widzenia zatrudnionych tam osób. Zmiana ta wpisuje się w filozofię 3xP, którą realizuje Ministerstwo Finansów. Właśnie w taki sposób tworzymy przejrzysty, prosty i przyjazny system podatkowy, także dla przedsiębiorców"

Jednym z warunków otrzymania prawa do zwolnienia od podatku jest zgłoszenia nabycia własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu, które stwierdza nabycie spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego. Drugim warunkiem otrzymania prawa do zwolnienia od podatku jest prowadzenie przedsiębiorstwa przez co najmniej 24 miesiące od dnia jego nabycia. Należy pamiętać, że spadkobiercy przedsiębiorstwa będący w kręgu najbliższej rodziny zmarłego przedsiębiorcy zachowują swoje prawo do zwolnienia i nie mają oni obowiązku prowadzenia przedsiębiorstwa przez co najmniej dwa lata.

W sytuacji gdy przedsiębiorstwo zostanie nabyte przez więcej  niż jednego spadkobiercę ze zwolnienia będą mogli skorzystać tylko ci nabywcy którzy będą ją prowadzić przez co najmniej dwa lata od dnia nabycia. Obowiązkowy dwuletni okres prowadzenia przedsiębiorstwa uważa się za zachowany również w przypadku, gdy przedsiębiorstwo zostało w całości wniesione jako wkład do spółki, a objęte w zamian udziały lub akcje nie zostaną zbyte przed upływem 2 lat od dnia nabycia własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim. Warto również pamiętać, że zwolnienia obejmują wyłącznie te przedsiębiorstwa których właściciel zmarł w dniu 25 listopada 2018 roku lub później.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt