Administracja Skarbowa przestrzega przed kupowaniem fałszywych faktur VAT.

11-03-2019
Kategoria: Podatek VAT

Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa przestrzegają przed kupowaniem faktur VAT oraz informują o poważnych konsekwencjach skarbowych jakie wiążą się z wykryciem tego przestępczego procederu. Zamieszczane w internecie ogłoszenia dotyczące sprzedaży kosztów firmowych są na bieżąco monitorowane przez Krajową Administrację Skarbową. Informacje zawarte w JPK VAT oraz STIR dają możliwość wykrycia tzw. pustych faktur. Handel kosztami firmowymi polega na wystawianiu faktur dokumentujących fikcyjne zdarzenia gospodarcze. Faktury te są następnie księgowane przez ich nabywcę, zwiększając kwotę naliczonego podatku VAT oraz zmniejszając kwotę podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Częstym procederem jest, że sprzedawca „wystawiając” fakturę korzysta z danych innych podmiotów gospodarczych bez ich wiedzy. Ten model działania dominuje w przypadku ogłoszeń internetowych. Oszust co prawda deklaruje, że dana faktura będzie zaksięgowana i wykazana w pliku JPK_VAT, rzeczywistość jest jednak inna. Osoby sprzedające fałszywe faktury oraz ich nabywcy powinni jednak wiedzieć, że handel fakturami jest nielegalny i zagrożony (tak dla wystawcy jak i nabywcy) karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy aż do 25 lat.


Dodaj komentarz

Tytuł:
Autor(*):
Email:
Powiadomienie o odpowiedzi:
Komentarz(*):
Kod z obrazka: This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
 

infolinia podatkowa

Zadzwoń do doradcy podatkowego i uzyskaj odpowiedź na dowolne pytanie z zakresu prawa podatkowego.

Infolinia prawna
Koszt połączenia z infolinią podatkową to 7,69 zł/min.

Telefoniczna informacja podatkowa czynna jest:
Poniedziałek - Piątek w godzinach od 8:00 do 19:00

O nas

Infolinia podatkowa jest serwisem na którym doradcy podatkowi udzielają telefonicznych porad z zakresu prawa podatkowego. Sporządzamy również pisemne porady podatkowe oraz pisma do urzędów skarbowych i celnych. Na stronie znajdziesz także wiele interesujących artykułów wyjaśniających skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa podatkowego. Natomiast dzięki naszej bazie teleadresowej znajdziesz właściwy urząd skarbowy.

Polityka cookies | Kontakt